طیب گوشت

وزن لاشه گوسفندی

لاشه گوسفندی چیست+ بررسی وزن لاشه گوسفندی

فهرست مطالب
  Add a header to begin generating the table of contents

  بررسی وزن لاشه گوسفندی

  یکی از مهم‌ترین موارد مصرف غذایی فرد گوشت است. گوشت منبعی غنی از پروتئین‌ها و ویتأمین‌هاست و نیاز بدن به انرژی روزانه را تأمین می‌کند. به همین دلیل خرید لاشه گوسفندی می‌تواند در تکمیل نیاز‌های غذایی ما نسبت به گوشت کافی باشد و این با توجه به وزن لاشه گوسفندی است. ما در این مقاله از طیب گوشت قصد داریم تا پس از بررسی انواع و اقسام قسمت‌های لاشه گوسفندی با توجه وزن آن‌ها ببینیم که خوردن گوشت چه خواصی دارد و چرا باید به جای گوشت بسته‌بندی، خرید لاشه گوشت را از مراکز معتبر انجام دهیم.

   

  بررسی کامل وزن لاشه گوسفندی

   

  اجزای لاشه گوسفندی را بهتر بشناسیم

  بهتر است که برای درک بهتر هنگام خرید و وزن لاشه گوسفندی اجزای آن را به دو قسمت بالا تنه و پایین تنه گوسفندی تقسیم کنیم تا به این شکل درک بهتری از وضعیت گوسفند داشته باشیم.

  • اجزای بالای بدن گوسفند

  در این قسمت چند نوع گوشت با خواص مختلف وجود دارد که لازم است به آن‌ها اشاره کنیم. یکی از بهترین قسمت‌های گوشت گوسفندی گردن آن است. گوشت گردن در انواع خورشت‌ها به کار می‌آید و دارای مقدار زیادی امگا۳ و ویتأمین‌های مختلف است.

  قسمت دیگری از گوشت گوسفندی مربوط به دنده است. این قسمت از گوسفند بیشتر به درد کباب کردن می‌خورد و کباب دنده هم بین انواع غذا‌های گوشتی بسیار معروف است.

  قسمت دیگر گوشت گوسفندی که در خرید لاشه گوشت استفاده می‌شود گوشت راسته است. یکی از قسمت‌های گوشت گوسفندی است که چربی زیادی ندارد. وزن لاشه گوسفندی در قسمت راسته میانگین ۳ کیلو است. از جمله غذا‌های معروفی که با این قسمت از بدن گوسفند درست می‌شود می‌توانیم به کباب برگ اشاره کنیم.

  قسمت آخر بالا تنه گوسفندی که از بسیار طرفدار دارد گوشت فیله است. این قسمت از بدن گوسفند نسبت به راسته نرم‌تر است. کباب چنجه از جمله غذا‌های معروفی است که به وسیله گوشت فیله تهیه می‌شود.

  • اجزای پایین بدن گوسفند

  با خرید عمده گوشت گرم شما تمام قسمت‌های موجود در بدن گوسفند را دریافت می‌کنید اما بهتر است که همچنان با قسمت‌های مختلف آشنا باشید. برای مثال در قسمت پایین بدن گوشت گوسفند ما سینه و سر سینه داریم. این دو بخش زیر شکم گوسفند هستند. طعم هر دو بسیار عالی است و برای همین در پخت و پز خورشت‌ها استفاده می‌شود.

  سردست بخش دیگر پایین بدن گوسفند است و دور زانو قرار گرفته است. معمولاً این قسمت پهن است و از وزن لاشه گوسفندی چیزی حدود ۳۰ درصد را شامل می‌شود. چون استخوان در سردست وجود دارد قیمتش پایین‌تر می‌آید ولی بعضی‌ها باور دارند که سردست نامزد بهترین قسمت گوشت گوسفندی است و در میان اجزای گوسفند ارزش بیشتری دارد.

  دو قسمت دیگر پایین بدن گوسفند قلوه گاه و پاچه گوسفندی است. قلوه همان کلیه است و در طب سنتی طبعی سرد دارد. بافت این قسمت گوشت سفت است و معمولاً آن را به صورت چرخ‌کرده در می‌آورند. پاچه گوسفندی نیز یکی از قسمت‌های محبوب بدن گوسفند است. این قسمت بیشتر برای کسانی استفاده می‌شود که مشکلات مفصلی یا عضلانی دارند.

   

  وزن لاشه گوسفندی چقدر است

   

  وزن لاشه گوسفندی چقدر است؟

  مسأله دیگری که باید مورد بررسی قرار دهیم مقدار وزن لاشه گوسفندی است. باید حتماً به این موضوع توجه کنید که لاشه گوسفندی با توجه به نژاد و نوعی که دارد وزنش نیز متفاوت است چون هر کدام از این انواع خصوصیات متفاوتی دارند.

  • گوسفند افشاری

  از معروف‌ترین نژاد‌های گوسفند ایرانی، گوسفند افشاری است که مورد توجه زیادی نیز قرار می‌گیرد. بسیاری از مراکز ایران گوشت این گوسفند را به فروش می‌رسانند. بازده لاشه گوسفندی این نوع نسبت به نژادش و وزنش بسیار بالاست و کیفیت آن نیز فوق‌العاده است.

  معمولاً وزن لاشه گوسفندی افشاری اگر بره نر ۶ ماهه باشد ۳۵ تا ۳۷ کیلوگرم است. بره ماده در شش ماهگی ۳۰ تا ۳۲ کیلوگرم دارد. وزن لاشه گوسفندی افشاری اگر بالغ باشند به طور میانگین برای نر ۶۵ کیلوگرم و برای ماده یا میش‌ها ۵۲ کیلوگرم است. اگر قصد فروش لاشه بره را دارید با توجه به بازدهی بالای این نوع می‌توانید این محصول را در نظر بگیرید.

  • گوسفند سنجابی

  یکی دیگر از مدل‌های گوشت گوسفندی که بسیار محبوب است گوسفند سنجابی است. این نوع گوسفند را اکثرا در مرز‌های غرب کشور، کرمانشاه و ایلام بزرگ می‌کنند. این نوع گوسفند علاوه بر این‌که گوشت خوبی دارد در تهیه پشم نیز بسیار مؤثر است. وزن میانگین بره‌های این نوع حدود ۳۳ کیلو و وزن دام‌های بالغ چیزی حدود پنجاه کیلو است.

  • گوسفندی کردی

  وزن لاشه گوسفندی کردی بسیار مهم است چون اکثر قریب به اتفاق گوسفندان ایرانی با این نژاد به وجود آمده‌اند و در این استان پرورش داده می‌شوند. بازدهی لاشه گوسفندی این نوع بسیار بالاست و گوشتش از کیفیت خیلی خوبی برخوردار است. به طور کلی متوسط وزن بره نر کردی ۳۱ کیلوگرم است و بره ماده چیزی حدود ۲۸ کیلوگرم است. همین وزن باعث شده بره‌ها برای ذبح بسیار مناسب باشند.

  وزن دام‌های بالغ این نژاد حدود ۵۰ تا ۵۵ کیلو برای نر‌ها و ۴۳ تا ۴۷ کیلو برای ماده‌ها هست. بسیاری از کسانی که دست به خرید عمده گوشت گرم می‌زنند از این نوع نژاد استفاده می‌نمایند.

   

  • گوسفند مغان

  از جمله دیگر دام‌های مهم ایرانی دام دشت مغان است که به گوسفند مغان هم شناسایی می‌شود. این نژاد یکی از بهترین نژاد‌های گوشتی ایران است و در مدت زمانی کوتاه وزنی بالا کسب می‌کند. به طور کلی وزن بره‌های نر این نوع نژاد در شش ماهگی چیزی حدود ۳۰ تا ۳۳ کیلوگرم هستند و جنس ماده شش ماهه ۲۷ تا ۳۰ کیلو وزن دارد. گوسفندان دام مغان که بالغ می‌شوند، وزن لاشه گوسفندی بین ۶۰ تا ۶۳ کیلوگرم است البته این وزن برای جنس ماده فرق دارد و آن‌ها بین ۵۰ تا ۵۳ کیلوگرم وزن لاشه گوسفندی دارند.

   

  چرا گوشت گوسفندی

   

  چرا گوشت گوسفندی خوب است؟

  گوشت گوسفندی دارای مزایای زیادی برای بدن است از جمله این‌که می‌تواند از بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری کند و به دلیل طبع گرمی که دارد برای افراد با طبع سرد بسیار مناسب است. علاوه بر این گوشت گوسفندی می‌تواند باعث تولید گلبول‌های قرمز در خون شود و از این طریق از کم خونی جلوگیری می‌کند.

  یکی از مهم‌ترین خواص و فواید گوشت غنی بودن آن از پروتئین و کلسیم و سایر مواد مهم و ضروری برای بدن است. افرادی که می‌خواهند عضلاتی قوی و استخوان‌بندی محکمی داشته باشند باید حتماً مصرف گوشت را در وعده‌های غذایی‌شان قرار دهند.

   

  جمع‌بندی

  در این مقاله به طور کلی به بررسی وزن لاشه گوسفندی در انواع و اقسام نژاد‌های مختلف پرداختیم. همچنین قسمت‌های مختلف گوشت گوسفند را بررسی کردیم که همگی بخشی از وزن لاشه گوسفندی را شامل می‌شوند. گوسفندان بسته به نژادشان وزن‌های مختلفی دارند و حجم‌هایی متفاوت دارند. بهتر است که پیش از خرید عمده گوشت ببینید از کدام نژاد است و همچنین توجه کنید که قسمت‌های مهم گوشت گوسفندی در لاشه گوشت وجود داشته باشد.

  گوشت یکی از خوراکی‌های لذیذ و بسیار مفید برای بدن است به همین خاطر باید در وعده‌های غذایی ما قرار گیرد تا انرژی و مواد مورد نیاز بدن برایمان تأمین شود. شما می‌توانید با سفارش از طیب گوشت بهترین کیفیت را با معقول‌ترین قیمت و خدمات‌رسانی عالی دریافت کنید. تنها با مراجعه به قسمت فروشگاه طیب گوشت می‌توانید از قیمت و نحوه خرید لاشه گوسفندی اطلاع یابید.

   

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *