طیب گوشت

چگونه گوشت گوسفندی را تشخیص دهیم

چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم؟

فهرست مطالب
  Add a header to begin generating the table of contents

  چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم؟

  همه گوشت‌ها یکسان نیستند و ممکن است برخی تازه و برخی مانده و برخی حتی فاسد باشند به همین دلیل این‌که بدانیم چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم می‌تواند به ما کمک زیادی بکند تا محصولی خوب، مناسب و مرغوب را خریداری نماییم. برای این‌که یک گوشت گوسفندی لذیذ، مفید و تازه بخرید باید به یک سری نکات کلی توجه کنید که ما تلاش می‌کنیم در این مقاله از کشتارگاه طیب گوشت به بررسی آن‌ها بپردازیم.

  پیدا کردن راه‌های لازم برای این‌که بفهمیم چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم آسان است. اگر صرفاً به یک سری دستورعمل‌های کلی که در این مقاله آمده است توجه کنید می‌توانید مطمئن باشید که محصولی تازه و لذیذ خریداری کرده‌اید.

   

  تشخیص گوشت خوب

   

  بوی گوشت

  یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر این‌که چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم بوی آن است. معمولاً گوشت گوسفندی خوب دارای بوی تند و زننده‌ای نیست. قرار نیست بوی عطر بدهد ولی قرار هم نیست مشمئزکننده باشد! بوی گوشت گوسفندی تازه و خوب معتدل است ولی اگر گوشت فاسد و خراب شده باشد بوی تندی و تلخی دارد.

  رنگ گوشت

  برای این‌که بفهمیم چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم باید نگاهی به رنگ آن نیز بیاندازیم. گوشت گوسفندی که پیرتر باشد معمولاً تیره‌تر است ولی گوشت گوسفندی که جوان‌تر باشد معمولاً رنگ روشن‌تری دارد و سرخ‌تر است. اگر گوشت مانده باشد یا فاسد شده باشد رنگش به آبی مایل می‌شود بنابراین پیش از خرید لاشه گوشت به این نکته نیز توجه کافی داشته باشید.

  بافت گوشت

  سومین موضوعی که باید پیش از بررسی قیمت لاشه گوشت به روز و خرید لاشه گوشت به آن توجه کنید بافت آن است. گوشتی که خراب باشد بافتش نرم و ترد نیست ولی گوشت سالم و تازه بافتی نرم و ترد دارد. بنابراین در خرید گوشت گوسفندی و نحوه این‌که چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم حتماً بافت آن را در نظر بگیرید.

  یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه کنید این است که بافت گوشت دچار آسیب دیدگی و زخم نشده باشد. گوشت ناسالم و احتمالاً مریض دارای بریدگی‌ها و زخم‌های پوستی است. ابداً چنین گوشت‌هایی را خریداری نکنید چون ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را با خود داشته باشند.

  چطور گوشت گوسفند نر و ماده را تشخیص دهیم؟

  بهترین روش برای تشخیص و تفاوت دادن بین گوشت گوسفند نر و ماده رنگ آن است. گوشت گوسفندی نر رنگ قرمز روشن دارد و تقریباً به صورتی می‌زند و این در حالی است که گوشت گوسفند ماده قرمزتر است و به اندازه گوشت نر شفاف نیست. استخوان‌های گوشت گوسفند نر سفید و مایل به رنگ بنفش هستند ولی استخوان‌های گوشت ماده مایل به سفید است و اگر سن ماده بیشتر باشد رنگش نیز به زردی متمایل می‌شود.

  نکات مهمی که در هنگام خرید گوشت باید رعایت کنید

  به طور کلی و خلاصه تمام عوامل تفاوت اصلی شناسایی گوشت فاسد و سالم و همچنین تفاوت بین گوشت گوسفندی نر و ماده را مطرح کردیم. با این وجود در هنگام خرید حتماً به این نکات توجه کنید تا خرید لاشه گوشت به بهترین شکل انجام شود:

  • سعی کنید برای خرید گوشت به صورت مستقیم از کشتارگاه‌ها اقدام نمایید. مخصوصا تلاش کنید از کشتارگاه‌های معتبر خرید کنید تا کیفیت مرغوب و گوشتی تازه مهیا کرده باشید.
  • روی پوست و بافت بدن گوشت گوسفند را خوب بررسی کنید تا لکه‌ای رویش پیدا نشود. وجود داشتن لک‌های پوستی می‌تواند نشان از بیماری گوسفند باشد.
  • طعم گوشت گوسفندی نباید ترش باشد. بنابراین هنگام پخت و پز حتماً به این موضوع توجه کنید که طعم آن متعادل و بافت گوشت ترد باشد.
  • اگر گوشت بسته‌بندی می‌خرید حتماً به تاریخ مصرف آن نیز توجه کنید چون گوشت در یک دمای خاص بیش از یک مدت زمان سالم باقی نمی‌ماند.

  جمع‌بندی

  در این مقاله تلاش کردیم مهم‌ترین ویژگی‌ها را بیان کنیم تا بدانیم چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم. انتخاب گوشت گوسفندی خوب بسته به رنگ، بافت و بوی گوشت دارد و همچنین عوامل دیگری نیز هست که ما در مقالات دیگرمان مفصل‌تر به آن‌ها اشاره کردیم. ما فهمیدیم چگونه گوشت گوسفندی خوب را تشخیص دهیم و این به ما کمک می‌کند هنگام خرید لاشه گوشت مستقیم از کشتارگاه بتوانیم کیفیت کار را بررسی کنیم.

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *